01.Chip Tuning Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ecu Peak temel olarak aracınıza üretici firma tarafından yüklenmiş olan parametrelerin, aracınızdan en iyi sonucu almak için optimize edilmesidir. Bir ECU (Motor Kontrol Ünitesi) dosyası içerisinde yüzlerce harita barındırır. Sağlıklı bir güç artışı ve yakıt ekonomisi için, uzman yazılım mühendislerimiz ve yurt dışında bulunan çözüm ortaklarımızla bu haritalar üzerinde ARGE yaparak, maksimum verimlilik ve minimum yakıt tüketiminin sağlanması amaçlanır. Uygulamalar genellikle OBD (diagnostik soketi) üzerinden yapılmakla birlikte, bazı araçlara ECU (Motor Kontrol Ünitesi)'nun sökülüp, masa üzerinde programlanması gerekmektedir. EcuPeak uygulamasından sonra aracınızda kayda değer bir şekilde güç ve tork artışı olmaktadır. Bu güç ve tork artışıyla beraber aracınız; kullanımı daha zevkli ve daha ekonomik bir hale gelmektedir.

02.Sorun oluşur mu?

Motor ve motor üretim teknolojileri yıllardan beri çok büyük ve hızlı bir gelişim göstermektedir. Gelişen bilgisayar teknolojileriyle araçlarda artık kontrol sistemleri yani Motor Kontrol Ünitesi (ECU) kullanılmaya başlanmıştır. Eski nesil olan yani ECU'ya sahip olmayan motorlara göre , yeni motorlar verimli , ekonomik ve stabil çalışmaktadır. ECU'nun yeniden programlanabilmesi , araç üreticilerinin satış politikalarından biri olup , bu işlem profesyonel ellerde tamamen sağlıklıdır.Hatta birçok üretici firma bunu kendi bünyelerinde çok yüksek fiyatlara yapmaktadır.Ancak belirtildiği gibi burada dikkat edilmesi gereken husus , uygulamanın yaptırıldığı firma ve markadır.ecupeak yılların verdiği tecrübe , bilgi birikimi ve kalitesiyle aracınızda ki saklı güçleri ortaya çıkarmada doğru tercihiniz olacaktır.

03.Memnun Kalmazsanız

EcuPeak Yazılımlarının kalitesini gönül rahatlığı ile TEST edebilmeniz için ; 15 gün içinde koşulsuz %100 para iade GARANTİSİ vermekteyiz.

04.Aracın garantisini etkiler mi?

Teorik olarak aracınıza yaptığınız her müdahale garantiyi etkiler. Fakat Pratikte yapılan işlem servis tarafından fark edilemediğinden garanti dışı kalma ile ilgili problem birkaç üretici firma haricinde yaşanmamaktadır. Gerekli uyarıları uygulama öncesi müşterilerimize bilgisini aktarır, herhangi bir durumda zarar görmelerini engelleriz. Buna nazaran uygulama yaptığımız araçların % 50 lik bir bölümünü servis garantisi dahilinde bulunan 2 yaşın altındaki araçlardan oluşturmaktadır.

05.Yazılım sonrası aracım orjinaline dönebilir mi ?

Aracınız istendiği taktirde ücretsiz olarak firmamız tarafından kolaylıkla fabrikadan çıktığı standart yazılımına dönebilir. Bunun haricinde aracın aküsünün bitmesi, serviste yağ bakım periyodunun sıfırlanması gibi işlemler aracınızda bulunan yazılımı etkilemez. Bazı durumlarda, araç servis bakımında yazılımına güncelleme atılır, bu yaptığımız işlemi silebilmektedir, böyle bir durumda, yine ücretsiz olarak, güncellenmiş dosyanız üzerinden yazılımınızı tekrar hazırlayabilmekteyiz.

06.Kamyon, Tır ve Traktörler yazılımları nedir?

Ecupeak Yazılımları ile hizmet verdiğimiz Ağır Ticari araçların en büyük maliyetlerinden biri tabii ki de yakıt sarfiyatlarıdır. Vakit nakittir kuralı ile hareket eden sektörde, yakıt ekonomisinin yanında, kronik arızalara çözümler üreterek, firmaların ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunmakdayız.

07.Güç artarken yakıt sarfiyatı nasıl düşüyor?

Yazdığımız yazılımların temelinde verimlilik arttırma kuralı vardır, öncelikli hedefimiz motorunuzdan alacağınız maksimum gücü hesaplayıp, buna göre yazılımınızı düzenlemektir. Bu işlem sonrasında ihtiaç halinde alacağınız ekstra gücün yanında, normal kullanımda, büyük oranda yakıt tasarrufu görülmektedir.

07.Araç üreticileri bu işlemi kendileri neden yapmıyor ?

Üreticiler araçlarını tüm dünya pazarına sunmak için tasarlıyorlar ve bunun neticesinde bir çok etken araçların , kapasitelerinin altında piyasaya sürülmesine sebep oluyor. (vergilendirme politikaları ve satış politikaları gibi). Ülkemizde vergilendirme nasıl ki motor hacmine göre yapılıyorsa birçok Avrupa Ülkesinde hacme bakılmaksızın beygir gücü esas alınarak vergilendirme yapılıyor ; bu da araçların yüksek vergi dilimlerine girmemesi için kapasitelerinin altında güçlerde satışa sunulmasına sebep oluyor. Günümüzde birçok marka kendi bünyelerindeki modifiye firmaları veya anlaşmalı oldukları firmalar vasıtası ile satış sonrasında aynı hizmeti çok yüksek fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor.

08.Aracımın turbosu bozulur mu ?

Öncelikle dünya üzerinde üretilen bütün turbolar maalesef bir gün bozulacaktır. Siz aracınızı standart yazılımı ile de kullansanız; metal parçalardan oluşan turbo ünitesi zamanla ısı ve gözle görünmeyen toz zerreleri ile aşınacak ve sonunda bozulacaktır. Bilinçli bir şekilde yapılan yazılımlar turbonun ömrünün kısalmasına etki etmez. Turbonun uzun ömürlü olması aslında kullanıcı ile alakalıdır. Tüm turbo araçların kullanım kılavuzlarında bulunan ama maalesef ülkemiz kullanıcılarının zahmet edip okumadığı ve uygulamadığı kullanım önerileri turbonun ve diğer motor parçalarının uzun ömürlü olmasını sağlayan en büyük ipuçlarıdır. Bunların başında aracın motoru ısınmadan motorun yüksek devirlere çıkartılıp agresif kullanılmaması, araç motoru stop edilmeden önce yaklaşık bir dakika rölantide çalıştırılarak turbonun soğutulması ve üreticinin öngördüğü kalite standartlarında motor yağı kullanılması en dikkat edilmesi gereken hususlardır. Maalesef ülkemizde araçların problemleri; araçların garanti sürelerinin bitip periyodik bakımlarının işinin uzmanı olmayan ellerde yapılmasıyla başlıyor. Ne zaman ki "Usta şunun bakımını yapar mısın?" cümlesiyle ustaya uzatılan bir anahtar ve bakımı yapan kişinin ucuza mal etmek amacı ile yan sanayi parça ve ucuz maliyetli düşük kaliteli motor yağı kullanması sonucunda araçlar kullanıcısına sorun çıkartmaya başlıyor. (İşinin Ehli orjinal malzeme ve kaliteli yağ kullanan bir çok ustamızı tenzi ederiz) Bu nedenle tüm araç kullanıcılarına önerimiz bakımlarını yaparken orjinal malzemeden kaçınmamaları ve doğru ellerde araçlarına bakım yaptırmaları. Bunlara dikkat ederseniz aracınızın uzun yıllar sorunsuz ve minimum masraf ile sizlere hizmet edecektir.